|
Blått og godt i vannkanten |
|
|
Rundt omkring i fjæra strutter nå blåskjellene, fulle av liv og mat. Fra september til april er blåskjellene fyldigst og mest smakfulle. Nå har nemlig disse merkelige dyrene rukket å fete seg opp etter vårens gyting. 
Blåskjell kan du fint sanke selv. Delikatessene bare ligger der i fjæra og venter på å bli plukket. Sørg for å sjekke med blåskjelltelefonen, telefonnr: 820 33 333, om de er trygge for giftalger. Er de det, er det like trygt å plukke selv som å kjøpe i butikken. De samme forhåndsreglene gjelder uansett.
For all tilberedning av blåskjell gjelder det å plukke ut og kaste eventuelle dårlige skjell. Den enkleste måten for å identifisere de dårlige på, er å legge skjellene i iskaldt vann. De som ikke lukker seg er allerede døde og må kastes. Når blåskjellene er ferdigkokt, skal de ha åpnet seg. De som ikke har gjort det, skal også kastes. Resten er det bare å nyte!
Her er flere oppskrifter med blåskjell:
- Hvitvinsdampede blåskjell
- Blåskjell med karri og kokosmelk
- Spaghetti med blåskjell, hvitløk og hvitvin
- Boillabaisse med blåskjell
- Kongekrabbe og blåskjell på grillen
Av: Katharina Heide Paus
Foto: Godfisk (Alf Børjesson)
|