Startside
Julematguide
Oppskrifter
Middagstips
Søte tips
Råvaretips
Drikketips
Menyer
Kunnskap
Opplevelser
Nisjebutikker
Mennesker
Nyhetsbrev
Meld deg på vårt nyhetsbrev og motta inspirerende mattips hver uke.



Informasjon
Annonse info
Litt av ei rype… Utskrift E-post
10. september gikk startskuddet for årets rypejakt. Statskog melder om kraftig nedgang i rypebestanden fra i fjor. Nå må jegerne belage seg på mindre kvoter.  Den rypa som tas, bør få riktig behandling på kjøkkenet. Da kan rypetips fra Arne Brimi komme godt med.
 rypejakt.jpg
ETTERTRAKTET: I år blir det kamp om rypene. (Foto: Statskog / Jim Kristensen)

10. september starter rypejakta, der mer enn 50 000 entusiastiske nordmenn deltar hvert år. I fjor var et bra rypeår de fleste steder i landet. I år ser det dårligere ut. 

– Vi oppfordrer jegerne til å vise måtehold i år. Det gjelder særlig i områder der det er mest stamfugl og få kyllinger, sier Jo Inge Breisjøberget i Statskog.

Størst nedgang i bestanden er det i Troms og de nordlige delene av Nordland, viser tellingene som ble offentliggjort denne uken.

– I fjor var det oppgang i bestanden i det meste av landet, mens i år er bildet mer nyansert. Lokalt vil det også være områder der det er godt med rype. Men den generelle trenden er nedgang, sier Breisjøberget, som karakteriserer tilstanden i Troms som ’’veldig nedslående’’.

Så vis endelig måtehold under rypejakta. Men noe rype blir det da. Og slik en eksklusiv råvare bør behandles riktig på kjøkkenet.

Klikk her for tips om tilberedning av rype, fra selveste Arne Brimi.

rype-2.jpg

 

Sist oppdatert ( fredag 12. september 2008 )