|
På Bjølsen i Oslo får du sprudlende matglede i nostalgiske lokaler. Hjemmelagede fristelser bugner side om side med fersk sjømat, vilt og sesongens beste råvarer.
Mangfold og kvalitet
Det er lett å la seg friste, varene er godt synlig i diskene og kundene sjarmeres av små plakater om ukens spesialiteter og hjemmelagede retter.
På de knapt 30 m2 selges dagens ferske sjømat; som på en tirsdag da matogdrikke.no var innom besto av deilig, sprek makrell, lettsaltet torsk, kveite, krabbeklør, smørflyndre med mer.
I delikatessedisken finner vi hjemmelagede godbiter som gravet laks, sild, skalldyrsauser, rekesalater, urtesmør, kabarét, fiskesuppe. Lakseboller og hvalbiff finnes også blant dagens delikatesser.
I varmdisken finner vi dagens pastarett med laks og spinat, karbonader, poteter og fiskekaker av kolje eller steinbit. Dagens ferske rabarbrasuppe står nykokt i kjelen sin på disken, og husets eplekake er verdt å prøve. Onsdag er dagen for fiskegrateng – da ringer gjerne kundene og holder av på forhånd.
 |
 |
 |
| Action bak disken |
Knallfersk makrell |
Hjemmelagede delikatesser |
Trofast ved sin lest…
Familien Syreng har de siste 22 årene holdt liv i de tradisjonsrike butikklokalene til ”Laksen” fra 1939. De bevarte veggmaleriene fra 40-tallet skaper stemning i butikken som byr på fisk og delikatesser i takt med årstid og sesong. Ekteparet Irene Marie og Terjes to sønner, Øivind og Morten, valgte begge etter flere år i egne retninger å vende tilbake til familiebedriften. Sammen driver de butikken hverdag som lørdag. Mandag er stengt som naturlig er for en fiskehandler som venter på fersk fisk.
Matprat over disken
Matinteressen er stor både foran og bak disken. Kundene får kunnskap og tips med på kjøpet. Irene Marie forteller at de jevnlig får besøk fra gourmet klubber. Og for den som er ute etter noe helt spesielt finnes både krokodille, antilope, villsvin, tannfisk og annet vilt i fryseskapet, sammen kraft og sauser.
Irene Marie er familiens kjøkkensjef, og er et oppkomme av kunnskap og erfaring med mat og råvarer. Mellom sine økter i butikkens store kjellerkjøkken og butikklokale, hamler hun opp med fiskeleverandører i Nord som sender varer som ikke holder mål. ”Fisken skal være fersk og da hjelper det ikke at byens velrenommerte fiskehandlere har tatt i mot samme fisken for videresalg”, sier hun. Irene Marie vet dessuten å utnytte varene i butikken hvis salget ikke klaffer. For mye tomater blir til bacalao, tørt brød blir til kakestrø og lakserester til laksepasta.
 |
 |
 |
| Hjemmelaget syltetøy |
Familien Syreng |
Irene Marie og saften |
Mangler du inspirasjon til hverdagsmiddagen eller en ekstra hyggelig 3-retters til helgen? Stikk innom denne butikken og bli matglad igjen!
Oppskrift på husets Ensaladilla Rusa
Av: Linda Sannum (matogdrikke.no)
Foto:
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser, du må slå på Javascript for å kunne se den.
|