|
Pølser er vel omtrent som selveste nasjonalretten å regne her til lands, og disse farsefylte pinnene er seriøs kost for mange nordmenn. Men det trenger vel ikke nødvendigvis være den samme grill eller wieneren i lompe og brød hver gang?
Etter hvert har det kommet en hel armada med nye typer for å tilfredsstille pølsesultne nordmenn. Kalkunpølse, kyllingpølse, ostepølse, chilipølse, knakkwurst, kjøttpølse, medisterpølse og julepølse er bare noen av pølsetypene, som til og med har fått følge av en laksepølse på markedet!
Steke, koke eller grille?
Alle pølser kan stekes, og den eneste pølsen som smaker best stekt eller grillet er vanlige grillpølser. Wienerpølser er den vanligste kokepølsen, men den er også veldig fin å grille. ”Kokte” pølser skal helst trekke ved 80-90 grader, ellers kan de sprekke. Kok opp vannet, og legg i pølsene. Skyv kjelen til side og la de trekke ca. 5 minutter for tynne pølser og 10 minutter for de tykkeste. Og om pølsa skulle sprekke er ingen skandale skjedd; sprukne pølser smaker like godt. 
Pølser trenger ikke mye varme for å bli gylne og fine. Bruk middels varme og stek de i lite fett. Snu pølsene ofte så varmen får fordelt seg inn. Det er lurt å lage noen snitt i skinnet på pølsene før de stekes eller grilles; det er dekorativt og forhindrer at pølsene sprekker.
Pølser kan også grilles i ovnen. Pølsene snittes og legges på rist over et stekebrett. Grilles ca. 2 minutter på hver side.
Prøv noen nye pølsevarianter. Klikk på linkene under for pølseoppskrifter:
Hjemmelagde pølser
Hjemmelagde kalvepølser
Kyllingpølser med karrisaus
Fylte grillpølser
Gratinerte pølser
Eplebakt kalkunkorv på potetgrateng
Baconsurrede pølser med sennepsdipp
Slangepølser
Pølsespyd
Pølser i butterdeig
Tekst: Katharina Heide Paus
Kilde: http://www.matprat.no/
Foto: http://www.matprat.no/
|