Vestlendingene kaller pinnekjøtt rett og slett for juleribbe og det er jo saueribbe vi snakker om. Pinnekjøttets popularitet bare vokser og vokser; det er ikke lengre et vestlandsfenomen. Grunnen til at vi fortsatt spiser mat som er konservert på gamlemåten, selv om vi nå har tilgang til ferskt kjøtt hele året, er enkelt og greit fordi det smaker utrolig godt! Konserveringsmetoden påvirker kjøttet slik at smaken blir unik.
Her får du både oppskrift og gode råd, så les videre!
Ingredienser til fire porsjoner:
1,6 kg pinnekjøtt - gjerne mer til et sultent lag! For uvannet pinnekjøtt beregnes 400 g pr pers, og 500 g for storspisere. For ferdig vannet beregnes 530 g pr pers og 650 g for storspisere.
Slik gjør du:
1. Del pinnekjøttsiden langs hvert ribben. Vann ut i rikelig vann i ca. 30 timer i romtemperatur. (Se under)
2. Legg en metallrist eller bjørkepinner uten bark i bunnen av en vid kjele. Fyll på vann så det står i høyde med risten.
3. Legg pinnekjøttet over og la det dampkoke på svak varme i ca. 3 timer. Pass på så det ikke koker tørt.
4. Pinnekjøttet kan om ønskelig brunes lett i stekeovnen. Legg pinnekjøttet på rist over langpannen, litt høyt i ovnen på sterk varme eller grill i ca. 5 minutter.
Servering og tilbehør:
Serveres på varme tallerkener med evt. grove julepølser eller vossakorv, kålrotstappe, kokte poteter, kokesjy og sennep. Pølsene kan dampe sammen med pinnekjøttet de siste 15-20 minuttene.
Klikk her for oppskrift på kålrotstappe.
Klikk her for flere tilberedningstips.
Klikk her for litt pinnekjøtthistorie.
Klikk her for drikketips til julematen
Utvanningstips:
Pinnekjøtt er saltet og tørket/speket og må vannes ut før bruk. Kjøttet får tilbake sin naturlige væskebalanse og saltmengden reduseres. Utvanningstiden varierer litt etter hvor mye kjøttet er tørket, tykkelsen på kjøttstykkene og temperatur på vannet. Lunkent vann gir raskere utvanning. Pinnekjøtt-kjenneren Tore Teigen anbefaler å vanne ut pinnekjøttet i 36 timer; dette kan gjøres et par dager på forhånd og så legges det ferdig utvannede pinnekjøttet i kjøleskapet til det skal brukes.
Av: Katharina Heide Paus
Oppskrift og foto: http://www.matprat.no/
|