Startside
Julematguide
Oppskrifter
Middagstips
Søte tips
Råvaretips
Drikketips
Menyer
Kunnskap
Opplevelser
Nisjebutikker
Mennesker
Nyhetsbrev
Meld deg på vårt nyhetsbrev og motta inspirerende mattips hver uke.



Informasjon
Annonse info
Ostegratinerte krabber Utskrift E-post
Antall porsjoner: 4

Ingredienser:

Høstens ferske, levende krabber.

 
Fremgangsmåte:
Vask krabbene rene for ev. leire oa. Bruk krabber som ikke er større enn en god manns håndflate..(de er best). Kok opp en gryte med sjøvann tilsatt litt grov havsalt. (slik at vannet er godt saltet, men ikke "ramsalt") Bruk stor nok kjele til å koke minst 6-7 krabber av gangen. Vannmengden skal være nok til å dekke alle krabbene.
Når vannet fosskoker, slipp krabbene oppi, og vent til det koker opp igjen. Sett varmen ned, og la krabbene små-koke i 15-16 min. Ta opp krabbene og legg dem til avkjøling med skallet ned.
Når de er lunkne, og kan håndteres med nevene, ta av skallet. (Skallet ned, tomlene i bakkant av huset, og press opp med tomlene.) Ta ut paven (magesekken) .Den finnes mellom øya "rett forut", ser ut som en liten pose. Skrap ut eventuell rogn i huset, knekk etpar klør og legg all maten opp i huset. Dryss på godt med hvitløkspulver, ev. en båt fersk hvitløk finhakket. Squeeze godt med sitrondråper over, og en skvett med eddik. ( 7% hvit eddik er ok.) Dekk lokket med reven ost ( Gouda, Edamer, Norwegia..like godt allt sammen.)
Inn midt i ovnen på 200* i 5-8 min, eller til osten er smeltet og i ferd med å bli litt gyllen.

Serveres umiddelbart med ferske baguetter, majones og hvitvin..( vinforslag: Chablis Domain Sainte-Anne 1998, nr;13709..kr. 137.)

Smaklig måltid!!